Czym różni się jogurt grecki od naturalnego?
Podczas zakupów spożywczych najczęściej wybieramy pomiędzy dwoma rodzajami jogurtów: naturalnym i greckim. Niektórzy z nas pewnie zastanawiają się czy te dwa rodzaje jogurtów naprawdę różnią się od siebie czy jest to tylko chwyt marketingowy. W tym artykule porównamy jogurt grecki z jogurtem naturalnym, skupimy się głównie na składzie tych produktów.
Zanim zaczniemy nasze porównanie to warto najpierw odpowiedź na pytanie jak powstaję jogurtu. Proces produkcji jogurtu jest bardzo prosty. Mleko poddawane jest działaniu mikroorganizmów – bakterii kwasu mlekowego. One rozwijają się w określonej temperaturze, co powoduję kwaśnienie mleka i powstawanie jogurtu. Mikroorganizmy fermentują laktozę, obniżając pH mleka i powodują, że mleko ścina się i gęstnieje. By wyprodukować jogurt grecki, musimy wyeliminować serwatkę i inne płynny ze zwykłego jogurtu. Usunięcie płynów powoduję, że by osiągnąć tą samą objętość jogurtu greckiego musimy użyć więcej mleka niż przy produkcji jogurtu naturalnego.
Proces produkcji jogurtu jest prosty więc co powoduję różnice pomiędzy jogurtem greckim a naturalnym? Pierwsza różnica to konsystencja, jogurt grecki ma gęstszą konsystencję ze względu na usunięcie większości płynów podczas produkcji. Jogurty różnią się od siebie również składem. Oczywiście, oba rodzaje dostarczają naszemu organizmowi podobną ilość magnezu, witaminy B12 i jodu. Jednak skład jogurtu greckiego różni się pod względem zawartości białka, cukrów oraz węglowodanów. W jogurcie greckim znajdziemy dwa razy więcej białka, oraz o połowę mniej cukrów i węglowodanów. Jogurt naturalny zawiera więcej wapnia i sodu. Trudno porównać zawartość tłuszczu w tych produktach, gdyż jogurt grecki może mieć 10% tłuszczu lub może być odtłuszczony i mieć tylko 3%, gdy jogurt naturalny zazwyczaj ma około 2% tłuszczu. Oba rodzaje mają pozytywny wpływ na trawienie dzięki zawartości probiotyków, a na dodatek wspierają utratę wagi i zdrowie serca.