Jak przechowywać ser?
Prawidłowe przechowywanie sera sprawi, że zachowa on swój smak i aromat nabyty podczas okresu dojrzewania. Każdy gatunek sera ma swoje właściwości i charakterystyki, które nadają my wyjątkowego smaku, więc po zakupie sera to od nas zależy czy ser zachowa swój smak. Jest parę zasad oraz czynników na które warto zwrócić uwagę.
Nie kupujmy serów na zapas
Już w momencie w którym kupujemy ser, warto zastanowić się kiedy planujemy go spożyć. Nie powinniśmy kupować serów na zapas. Kupiony ser nadaję się do spożycia i nie ma potrzeby by leżakował i dojrzewał. Sery mają swoją określoną datę przydatności i po otwarciu nie powinny być przechowywane za długo. Oczywiście, okres przechowywania po otwarciu zależy od gatunku. Sery w plastrach możemy trzymać w lodówce przez około 4 dni, natomiast sery w kawałkach około 2 tygodnie. Najkrótszy czas przechowywania otwartych opakowań zalecany jest dla serów świeżych, jest to około 1-2 dni.
Temperatura i sposób przechowywania
Przy przechowywaniu sera, tak samo jak i podczas okresu dojrzewania, dwa czynniki mają znaczący wpływ- temperatura i wilgotność. Sery najlepiej czują się w temperaturze około pomiędzy 4° a 6°C. Oczywiście, można też kierować się dostosowywać warunki do gatunku sera. Sery świeże należy przechowywać w najzimniejszym miejscu lodówki, jest to zazwyczaj na samym dole. Natomiast sery twarde lub półtwarde należy przechowywać w „cieplejszym” miejscu lodówki- na górnych półkach. Pozostałe rodzaje mogą być przechowywane na środkowych półkach w temperaturze od 6 do 8 °C. Przechowywanie serów miękkich w zbyt wysokiej temperaturze może spowodować, że zaczną się rozpływać, a z serów twardych może zacząć wypływać tłuszcz. Podczas przechowywania sera w lodówce nie mamy za bardzo możliwości regulowania wilgotności dlatego w tym przypadku powinniśmy zadbać o odpowiednie opakowanie by powietrze nie docierało do produktów. Dla przykładu, sery twarde i półtwarde najlepiej przechowywać owinięte w lekko wilgotną bawełniana ścierkę. W przeciwieństwie do serów pleśniowych, które najlepiej przechowywać w ich oryginalnych opakowaniach- najczęściej drewnianych lub kartonowych pudełkach. Istnieje wiele materiałów w które możemy bezpiecznie zapakować nasz ser, takich jak folia aluminiowa, folia przeźroczysta, papier olejowanie do żywności oraz opakowania próżniowe.
Miejsce w lodówce
Podczas pakowania serów należy pamiętać, że każdy ser powinien być spakowany osobno.W ten sposób zapobiegniemy mieszania się smaków i aromatów. Dodatkowo, umieszczając ser w lodówce najlepiej umieścić go z dala od innych, aromatycznych produktów. Sery nie powinny stykać się z nieumytymi warzywami, gdyż może to doprowadzić do kontaminacji sera.
Czy można zamrozić ser?
Mrożąc ser musimy liczyć się z faktem, że straci on część swoich walorów smakowych, plastycznych oraz aromatycznych. Nie jest zalecane mrożenie serów w plastrach, jak już chcemy zamrozić sery to najlepiej wybrać ser w kawałku. Ważne jest by przed włożeniem produktu do zamrażalnika starannie go opakować by nie stykał się z innymi produktami i nie nasiąknął ich zapachem. Sery twarde można przechowywać w zamrażalniku przez okres nawet 3-4 miesięcy, natomiast sery półtłuste tyle przez około 2 tygodnie.
Jak przedłużyć świeżość sera?
Kupując duże ilości sera dobrze jest wybierać sery w kawałkach, gdyż nie będzie on zbyt szybko wysychał. Warto jest też zadbać o odpowiednie opakowanie produktu. Istnieje pare trików, które umożliwiają przedłużenie świeżości sera, na przykład poprzez dodanie do pojemnika z serem odrobiny soli ub cukru by pochłaniały one wilgoć. Jednak najlepiej nie kupować serów na zapas by w pełni móc się cieszyć ich smakiem i aromatem.
Przed spożyciem
Sery powinniśmy wyjąć z lodówki na określony czas przed planowanym spożyciem. Sery twarde i półtwarde nawet na godzinę przed a sery pleśniowe około 30 minut przed spożyciem. Sery osiągają najlepsze walory smakowe w temperaturze pokojowej.