Mleko owcze jest zdecydowanie mniej popularne od innego rodzaju mlek, przez co jest również trudniej dostępne. Rocznie na całym świecie produkuję się około 8,2 mln ton mleka owczego, jednak to stanowi tylko 1,5% całej ilości produkowanych mlek od różnych gatunków zwierząt. Mleko owcze najczęściej dodawane jest do napojów fermentowanych lub do serów. Sery z dodatkiem mleko owczego są najczęściej produktami regionalnymi. Na przykład, jednymi z dobrze znanych serów owczych są oscypki. Jednak w Polsce produkcja mleka owczego nie jest tak popularna i szacuję się ją na około 1000 ton rocznie.

Mleko owcze – skład
Mleko owcze zawiera więcej tłuszczu niż mleko krowie, to są to w dużej mierze kwasy tłuszczowe o krótkich łańcuchach co sprawia, że są łatwostrawne przez organizm. Dodatkowo, wyższa tłustość mleka owczego nie ma negatywnego wpływ na cholesterol, a wręcz przeciwnie. Kolejną zaletą mleka owczego jest wysoka zawartość białka. Zawiera ono prawie dwa razy więcej białka niż mleko krowie. Następnie, mleko owcze zawiera wiele witamin takich jak witamina A, E, witaminy C oraz witaminy z grupy B. Jest ono również bogate w potas, fosfor, sód, chlor oraz biotynę. Mleko owcze wyróżnia się wysoką zawartością wapnia. 100g mleka owczego dostarcza nam, aż 19% dzianego zapotrzebowania na wapń.

Mleko owcze zawiera laktozę, jak każde mleko pozyskiwane od ssaków. Ilość laktozy w mleku owczym jest podobna do ilości w mleku krowim, dlatego osoby z nietolerancją laktozy powinny go unikać.

Mleko owcze – właściwości
Mleko owcze ma wiele prozdrowotnych właściwości. Wysoka zawartość wartości odżywczych ma pozytywny wpływ na strukturę kości oraz zębów, ale również wspiera naszą odporność i wspiera w walce z infekcjami. Dodatkowo, mleko owcze może mieć pozytywny wpływ na kondycję naszej cery, można je znaleźć w niektórych produktach kosmetycznych. Mleko owcze ma również pozytywny wpływ na ciśnienie krwi dzięki obecności specyficznych aminokwasów. Kobiety w ciąży również mogą spożywać mleko owcze ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego.

Mleko owcze – zastosowanie
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, mleko owcze w kuch najczęściej znajdywane jest w serach, rzadko kiedy przepisy wymagają od nas użycia samego mleka owczego. Jest to spowodowane tym, że mleko te nie jest łatwo dostępne. Jednak warto podkreślić, że mleko owcze ma słodkawo-orzechowy smak i przyjemny zapach, dlatego idealnie urozmaici twoją dietę. Produkty z mleka owczego to najczęściej sery na bazie wyłącznie tego mleka lub mieszanki mlek. Sery owcze zyskują na popularności w Polsce. Przykładem, sera owczego jest hiszpański Manchego lub francuski Roquefort

Become our partner  MessageContact request
  <a href='//klarma.pl/zgoda-na-przetwarzanie-danych/' target='_blank'>Consent to data processing</a>
  PPH Temar

  spółka z o.o.,
  Spółka komandytowa

  info@temar.pl
  www.swiat-serow.pl

  central

  Tartaczna 34,
  40-479 Katowice

  phone +48 32 351 31 60
  fax +48 32 450 2700

  Warsaw branch

  Prymasa tysiąclecia 62
  01-424 warszawa

  phone +48 22 837 93 13
  fax +48 22 380 16 78

  Sales manager south

  MARIOLA CZERWIK
  phone +48 695 230 748

  central:
  phone +48 605 595 673

  Sales manager north

  P. O.
  DOROTA MOSAKOWSKA
  phone +48 609 189 430

  central:
  phone +48 693 550 060

  EUROPEAN CHEESE DISTRIBUTOR / DAIRY DISTRIBUTOR / CHEESE DISTRIBUTOR / EUROPEAN PRODUCTS / EUROPEAN DAIRY / DAIRY EXPORTS / ITALIAN CHEESES / FRENCH CHEESES SPANISH CHEESES / CHEESES FOR THE GASTRONOMIC INDUSTRY