Czy warto kupować bio jogurty? Czy produkty bio są zdrowe?

Zastanawiasz się, czy warto kupować produkty bio? Ekologiczne produkty powinny powstawać z poszanowaniem dla środowiska naturalnego na każdym etapie produkcji. Podstawą wyrobu nabiału organicznego w tym jogurtów bio, jest surowe mleko, które nie może posiadać w składzie ani antybiotyków, ani hormonów. Liczne badania naukowe poświadczają wpływ sposobu systemu produkcji na zawartość składników o właściwościach przeciwutleniających w mleku.

Czy produkty bio są zdrowe?

Porównując skład jogurtu bio ze składem jogurtu konwencjonalnego, w jogurcie ekologicznym znajdziemy o wiele mniej kwasów tłuszczowych nasyconych, wyższą zawartość kwasów tłuszczowych omega – 3 oraz witamin A, D i E. W mlecznych przetworach bio, wyrabianych z mleka organicznego, znajdziemy również więcej sprzężonego kwasu linolowego – CLA. Kwas linolowy w swoich działaniach prozdrowotnych jest bezkonkurencyjny, posiada nie tylko właściwości przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe, ale również pozytywnie wpływa na działanie układu odpornościowego.

Co istotne, organiczne mleko do produkcji jogurtów bio pozyskuje się z certyfikowanych gospodarstw, w których zwierzęta mają zagwarantowany dostęp do zielonych pastwisk przez prawie cały rok. Gospodarstwa prowadzące hodowlę i produkcję mleka bio podlegają cyklicznej kontroli, mającej potwierdzać przyznanie im Unijnego certyfikatu „zielonego liścia”. Właśnie ten znak znajdziemy na opakowaniu jogurtów bio wraz z numerem certyfikatu. Na opakowaniu może również znaleźć się nazwa i logo jednostki certyfikującej oraz szczegółowy adres producenta. Te elementy dają nam pewność, iż produkt rzeczywiście jest ekologiczny. Pamiętajmy, że pojawienie się tylko przedrostków „eko” czy „bio” w nazwie nie zawsze gwarantuje faktyczną ekologiczność produktu, a producenci często używają ich w celach marketingowych.

Jogurty bio od Temar można spotkać w wersjach naturalnych bez żadnych dodatków owocowych lub te smakowe! Możesz być pewien, że każdy nasz jogurt bio został wyprodukowany z owoców, które również pochodzą z ekologicznych upraw.


Może zainteresuje Cię także:

Czym różni się jogurt grecki od naturalnego?

 

Najlepsze roślinne zamienniki mleka zwierzęcego

 

3 powody, dla których warto pić napoje roślinne!