Jakie rodzaje serów pleśniowych wyróżniamy?

Smak serów pleśniowych bez wątpienia należy do najciekawszych, które dane jest nam próbować! Dodatkowo każdy z serów pleśniowych charakteryzuje się inną, wyjątkową nutą. Jest wiele krajów o długiej historii wyrabiania serów pleśniowych, jednak aktualnie największymi producentami tego gatunku sera jest Francja i Włochy. Generalnie, wyróżnia się dwa rodzaje serów pleśniowych: z przerostem oraz z porostem pleśni.

sery pleśniowe

Sery pleśniowe z przerostem niebieskiej pleśni

Historia serów z przerostem niebieskiej pleśni ma swój początek w jaskiniach i stodołach, w których wilgoć i ciepło sprawiały, że szlachetna pleśń wrastała w szczeliny świeżego twarogu. W smaku wyróżniają się pikantnością, są o wiele bardziej słone niż inne gatunki, a wyjątkowe wnętrze tworzy niebieska mozaika. Aromat serów z niebieską pleśnią jest bardzo mocny, nie sposób pomylić go z żadnym innym. Przykładami serów pleśniowych z niebieską pleśnią są: Gorgonzola, Roquefort, Stilton czy Cambozola. Choć ostatni ser pleśniowy, wyróżnia oprócz niebieskiej pleśni także biały porost!

Sery pleśniowe z porostem pleśni

Ten gatunek serów ma charakterystyczny biały porost, a wnętrze skrywa aksamitna kremowa konsystencja. Biały pleśniowy płaszcz chroni wnętrze przed wyschnięciem i przyspiesza dojrzewanie. Charakterystycznym kształtem tego sera jest krążek. Najbardziej znanymi przykładami serów pleśniwych z porostem są francuski Camembert, oraz Brie.


Może zainteresuje Cię także:

Czym różni się jogurt grecki od naturalnego?

Jaki ser wybrać do burgerów?