Ser Cambozola to bawarski przysmak wyrabiany od początku XX wieku. Ser ten jest produkowany z pasteryzowanego mleka krowiego, a okres dojrzewania wynosi zwykle 4 tygodnie. Cambozola jest serem z porostem białej i przerostem niebieskiej pleśni, stanowi on nie lada gratkę dla miłośników wysublimowanych, pełnych i wyrazistych smaków.
Ser Cambozola – walory smakowe.
Cambozola posiada miękką białą skórkę pokrytą białą pleśnią oraz kremową konsystencję miąższu z niebieską mozaiką niebieskiej pleśni. Dzięki dodaniu śmietanki do krowiego mleka w serze dominuje łagodny delikatny smak, aczkolwiek jest on przełamywany przez szlachetną niebieską pleśń, która nadaje lekko pikantny, gorzki posmak. Takie połączenie sprawia, że Cambozola to ser szlachetny najlepszego gatunku. Ten rodzaj sera pleśniowego stanowi bogate źródło białka i ważnych makroelementów takich jak wapń lub fosfor.
Ser Cambozola – skąd pochodzi nazwa?
Cambozola z zewnątrz wygląda podobnie jak Camembert, podczas przerosty niebieskiej pleśni przypominają Gorgonzolę. Jednak nie tylko wygląd przypomina te gatunki serów. Przede wszystkim podobieństwa upatruje się w smaku. Cambozola przypomina delikatną i subtelną konsystencję Camemberta, a gdy pikantne, nieco słone nuty przypominają Gorgonzolę.
Ser Cambozola – gdzie może być zastosowany?
Cambozola idealnie odnajduje się jako składnik dań podanych na zimno np. sałatek lub pieczywa, jak i również na gorącą np. makaron, zapiekanki. Jego unikalny smak sprawia, że z pewnością będzie on dobrą decyzją przy podaniu go na desce serów. Wysublimowany smak Cambozoli z pewności zachwyca koneserów na całym świecie. Wina, które pasują do tego gatunku sera to Pinot Noir, Sauternes.